Dolina Potoku Kromparek

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w „Dolinie Potoku Kromparek”.

Całkowita długość ścieżki dydaktycznej wynosi 6 km natomiast orientacyjny czas jej przejścia waha się od 1:30 h do 3:00 h. Trasa wycieczki rozpoczyna się przy przystanku autobusowym „ Hałcnów – Sklep”, skąd kieruje się w stronę ulicy Odrowąża, następnie prowadzi w gęsty las, aż do jednego z trzech Stawów Barkowskich, gdzie swój początek ma również jeden z pięciu stanowisk obserwacyjnych.

Przystanki obserwacyjne na ścieżce w Dolinie Potoku Kromparek:

  • Stawy Barkowskie – są miejscem występowania licznych kaczek krzyżówek, kurek wodnych, a czasami także perkozów. Cała tafla wody pierwszego stawku pokryta jest grubą warstwą rzęsy drobnej. Natomiast na powierzchni wody pozostałych brak jest roślinności.
  • Zarastająca łąka – pierwotnie w tym miejscu rósł naturalny las. Został on zniszczony w wyniku naturalnych procesów lub przez człowieka.
  • Las grądowy – to wielogatunkowe lasy liściaste , zbudowane głównie z grabów zwyczajnych, dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Na śródleśnych polanach wykształciły się wilgotne łąki z ostrożeniem warzywnym i polnym.
  • Naturalne i uregulowane koryto potoku – koryta nieuregulowanych rzek oraz ich niezagospodarowane otoczenie ( łąki, zarośla, lasy, starorzecza ) pełnią funkcję korytarzy ekologicznych, szczególnie w obrębie miast. Są one miejscem występowania wielu gatunków ptaków, zarówno polnych, wodnych jak i leśnych.
  • Granica lasu i łąki – na tym przystanku można wyróżnić bezpośrednio: skraj zbiorowiska leśnego, część krzewiastą, część zieloną, brzeg zbiorowiska nieleśnego.

Na skraju łąki droga rozwidla się i prowadzi w prawo, w kierunku starego sadu i ruin domu. Wychodzi na kamienistą drogę następnie dociera do ul. Bystrej, gdzie wzdłuż lasu schodzi w dół i wraca do przystanku autobusowego. W tym miejscu kończy się trasa ścieżki przyrodniczej.