DZIECKO

Przewodnik po Bielsku-Białej dla dzieci w PDF

BB_dla_dzieci-1

ZOBACZ WIĘCEJ…

sale zabaw w Bielsku-Bialej

SALE ZABAW

ESCAPE ROOMY

KOLEJKI LINOWE

dziecko 09

PŁYWALNIE ODKRYTE

 • PANORAMA, ul. M.Konopnickiej 5, www.bbosir.bielsko.pl
  Dwa baseny – pływacki i dziecięcy, 15-metrowa skocznia, 42-metrowa zjeżdżalnia, 2 boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu, przebieralnia, zaplecze gastronomiczne. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Basen nieczynny – planowany remont obiektu.
 • START, ul. Startowa 36,  www.bbosir.bielsko.pl
  Obiekt obejmuje dwie strefy. Strefa basenowa: basen sportowy, basen rekreacyjny z wieloma atrakcjami wodnymi: rwąca rzeka, linarium, gejzery, jeżyki wodne, stanowiska do masażu ściennego, zjeżdżalnia kręta, zjeżdżalnia kaskadowa, wodogrzmoty, brodzik dla dzieci wraz z placem zabaw; czynna od maja do września. Strefa rekreacyjno-sportowa obejmuje: 2 oświetlone korty tenisowe, 2 boiska do piłki plażowej, boisko do streetballa, ściankę wspinaczkową o wys. 8,2 m z automatycznym systemem asekuracji, mini-amfiteatr z muszlą koncertową. Obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych; czynna od IV do X.

PŁYWALNIE KRYTE

 • TROCLIK, ul. Sosnkowskiego 14, tel. +48 33 499 88 57, www.bbosir.bielsko.pl Dwa baseny: sportowy i rekreacyjny, zjeżdżalnia, jacuzzi, 2 sauny suche, gabinet masażu, solarium. Obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • AQUA,  ul. Langiewicza 26, tel. +48 33 829 00 20, www.plywalniaaqua.pl Basen sportowy z masażem ściennym, brodzik dla dzieci, basen rekreacyjny z biczami wodnymi, 6-os. sauna sucha, nowoczesna siłownia i sala fitness. Obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

LODOWISKA (SEZONOWE)

parki linowe scianki wspinaczkowe w Bielsku-Bialej

PARKI LINOWE

 • PARK LINOWY W DECHE, ul. Leszczyńska 20, tel. +48 661 220 055, +48 661 220 011 www.parkwdeche.pl      www.facebook..com/EkoParkBielsko/

  Park Linowy W Deche to jedna z najnowszych atrakcji dla dzieci w Bielsku-Białej. Działa on w systemie ciągłej asekuracji, który umożliwia bezpieczne pokonanie szeregu przeszkód na wysokości. Bawić się tu mogą osoby dorosłe jak i dzieci już od 6 r.ż. Park oferuje trzy trasy o różnym stopniu trudności, które znajdują się na wysokości od 2-7 m.

ŚCIANKI WSPINACZKOWE

muzea oraz kina w Bielsku-Bialej

MUZEA

 • MUZEUM HISTORYCZNE W BIELSKU-BIAŁEJ – ZAMEK KSIĄŻĄT SUŁKOWSKICH, ul. Wzgórze 16, tel. +48 33 811 10 35, www.muzeum.bielsko.pl
 • MUZEUM HISTORYCZNE W BIELSKU-BIAŁEJ – DOM TKACZA, ul. Sobieskiego 51, tel. +48 33 811 74 06, www.muzeum.bielsko.pl
 • MUZEUM HISTORYCZNE W BIELSKU-BIAŁEJ – STARA FABRYKA, Pl. Żwirki i Wigury 8, tel. +48 33 812 23 67, www.muzeum.bielsko.pl
 • MUZEUM MOTORYZACJI ul. Kazimierza Wielkiego 1, tel. +48 33 812 22 81, http://www.akbeskidzki.pl/
 • MUZEUM FIATA 126p, ul. Karpacka 44, Bielsko-Biała, tel. +48 600 152 394
 • MUZEUM MINERAŁÓW “Skarby Ziemi”, ul. Komorowicka 3, tel. +48 694 219 667, http://www.skarby-ziemi.pl
 • OWADY I SPÓŁKA W ZOO – wystawa zwierząt bezkręgowych , ul. Wzgórze 18, tel. 512 143 344, http://owadyispolka.pl

KINA

pomniki fontanny oraz inne atrakcje w Bielsku-Bialej

TEATR LALEK

POZOSTAŁE ATRAKCJE

 • ARENA ZOLTAR – ul. Cyniarska 11 tel.  +48 791 121 530, +48 733 199 457, ( Dom Handlowy Klimczok I piętro) W lokalu znajdują się dwie areny: Laser Tag i Archery Tag oraz Strefa Arcade. Laser Tag czyli laserowy paintball, gra odbywa się na arenie wielkości 400m2, która jest pełna zakamarków i przeszkód. Czeka tam na Was również Arena Archery Tag, czyli walki na łuki. Dodatkowo posiada kino 9D.   http://www.zoltar.bielsko.pl
 • TOR SANECZKOWY ul. Skalna 58, tel. +48 605 216 965  www.torsaneczkowy.bielsko.pl Tor jest czynny od kwietnia do listopada.
 • CIUCHCIA BESKIDZKA ul. Warszawska 7, tel. +48 33 816 96 44, www.pks.bielsko.pl Ciuchcię Beskidzką można wynająć na: imprezy plenerowe, przejażdżki szkolno-przedszkolne, imprezy firmowe, wesela, kuligi.
 • ARCADE BEE , Ul. Mostowa 5, Galeria Sfera II piętro, tel. tel:+48 532 475 857, mail : bielsko@arcadebee.com,  laser tag , karaoke , imprezy firmowe, imprezy towarzyskie
 • KRĘGIELNIA Klub sportowy “Solar”, ul. Oświęcimska 22, tel. +48 669 222 300 , www.solar.bielsko.pl
 • KRĘGIELNIA “Retro Bowling Club” ul. Partyzantów 22, tel. +48 33 444 19 17, www.retrobowlingclub.pl
 • NINJA PARK JUMPOWNIA ul. Partyzantów 71, tel. +48 535 330 992, www.jumpownia.pl Strefa trampolin – to cała kondygnacja ogromnej hali na całej powierzchni zapełniona trampolinami zgrupowanymi w długie i krótsze tory wraz z pochyłymi modułami przy ścianach pozwalającymi na niewiarygodne skoki i akrobacje. Świetna zabawa dla fanów PARKOUR i nie tylko! Mnóstwo atrakcji dla pasjonatów wyzwań! Doskonale wyposażony park przeszkód, gdzie się odprężysz, sprawdzisz, wyrobisz nowe umiejętności, podszlifujesz formę i przede wszystkich będziesz się świetnie bawił!
 • GOJUMP Park trampolin, ul. Legionów 26/28, kompleks „Nowe Miasto”, tel. +48 577 223 337, www.bielsko.gojump.pl
 • PARK W DECHE ul. Leszczyńska 20, tel. +48 661 220 055, +48 661 220 011 www.parkwdeche.pl  Park W Deche to miejsce dla dzieci i dorosłych, które umożliwia spędzenie wolnego czasu w niebanalny sposób. Park podzielony jest na dwie części : rekreacyjną oraz kreatywną. Po stronie rekreacyjnej spotkamy 23-metrowego krokodyla, gigantycznego goryla ze zjeżdżalniami, kretowisko, kostkarnię, park linowy, tory wodne, skokowisko, interaktywną piaskownicę, mini krykieta czy szczudlastego jeża. Strona kreatywna to nie lada gratka dla miłośników gier logicznych oraz sprawnościowych. Czeka tam na Was również zakręcona karuzela łańcuchowa. Park W DECHE to niezwykłe miejsce, gdzie dzieci stają się wielkimi odkrywcami, a dorośli ponownie odkrywają w sobie dzieci. Park czynny w okresie kwiecień – październik. W razie niesprzyjającej pogody park może być zamknięty.

 • STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH, ul. Cieszyńska 24, tel. +48 33 812 50 56, +48 33 812 63 41,  www.sfr.com.pl Podczas pobytu w studio można zapoznać się z historią filmu rysunkowego, animacją i podkładaniem dźwięku. Każde zwiedzanie kończy się pokazem filmów produkcji Studia. Studio nieczynne – trwa remont.
 • POMNIKI BAJKOWE: POMNIK REKSIA (zlokalizowany przy ul. 11-go Listopada, obok mostu na rzece Białej), POMNIK BOLKA I LOLKA (zlokalizowany na placu przy Centrum Handlowym Sfera II), POMNIK PAMPALINI ŁOWCA ZWIERZĄT (zlokalizowany przy ul. Bohaterów Warszawy, na końcu pl. Ratuszowego, tuż za krzywym mostkiem).POMNIK DON PEDRO (rzeźba szpiega z krainy deszczowców wraz z Mypingiem stoi na ul. 11 Listopada). POMNIKI  SMOK WAWELSKI I BARTOLINI BARTŁOMIEJ (znajdują się przy ul. 11 listopada na wysokości placu Wojska Polskiego). Pomniki poświęcone bardzo lubianym przez dzieci bohaterom kreskówek, które powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
 • WIEŻA WIDOKOWA “Ziad Tower”, górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię, tel. +48 33 814 44 81, https://kolej-szyndzielnia.pl/wieza-widokowa/
 • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO NA BŁONIACH Obiekt przeznaczony jest do nauki jazdy na rowerze oraz do poznawania przepisów ruchu drogowego w praktyce. W miasteczku realizowany jest program “Bezpieczne Dziecko w Ruchu Drogowym”. Miasteczko czynne jest w okresie od IV do X  w godzinach: od 10.00-19.00 i jest udostępniane bezpłatnie dzieciom oraz młodzieży szkolnej. Na miejscu istnieje wypożyczalnia gokardów.
 • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO W HAŁCNOWIE, ul. Wyzwolenia 343, przy szkole podstawowej Nr 28, www.sp28bielsko.pl
 • ENDURO TRAILS – GÓRSKIE ŚCIEŻKI ROWEROWE, ul. Modra (na Błoniach), +48 504 897 269, www.endurotrails.pl

tereny rekreacyjne w Bielsku-Bialej

TERENY REKREACYJNE

 • DĘBOWIEC – BIELSKO-BIALSKI OŚRODEK REKREACYJNO-NARCIARSKI
  ul. Karbowa 55, tel. 604 913 765  , www.bbosir.bielsko.pl Ten kompleks sportowo-rekreacyjny znajduje się na stoku Dębowca. Polecany jest zarówno w zimie jak i w lecie. Na miejscu znajduje się: park linowy, siłownia zewnętrzna, plac zabaw i ścianka wspinaczkowa dla dzieci. W zimie ośrodek zamienia się w stok narciarski gdzie funkcjonuje wyciąg kanapowy i wyciąg orczykowy dla dzieci.
 • WAPIENICA I DOLINA WAPIENICY – CENTRUM SPORTOWO-REKREACYJNE
  ul. Leśników 14, www.bbosir.bielsko.pl Przyjazne, zaciszne miejsce szczególnie dla rodzin z dziećmi ze względu na obszerny plac zabaw, liczne ławeczki, stoły do tenisa stołowego i szachów. Dolina jest jednym z najlepiej zachowanych fragmentów przyrody Beskidu Śląskiego. Znajduje się tam również sztuczny zbiornik wodny z zaporą im. Prezydenta Mościckiego.
 • BŁONIA I CYGAŃSKI LAS
  Tereny Rekreacyjne „BŁONIA” to ogólnodostępne, ogrodzone miejsce z widokiem na góry i miasto położone w urokliwej dzielnicy  Bielska-Białej,  u podnóża Koziej Góry. Jest to miejsce licznych i masowych imprez sportowo-rekreacyjnych, muzycznych i kulturalnych. Bogata infrastruktura zapewnia czynne spędzanie wolnego czasu w ogrodzie jordanowskim,  na boisku wielofunkcyjnym do gier zespołowych, skateparku.  Obiekt jest czynny przez cały rok. a w zimie alejki są odśnieżane, co umożliwia odbywanie zimowych spacerów. W sąsiedztwie znajdują się: camping z basenem, hotel, restauracje oraz miasteczko ruchu drogowego dla dzieci. Na miejsce można  szybko dojechać z centrum miasta autobusami lini 1, 10, 24. Na terenach rekreacyjnych “Błonia” znajdują się: także nowoczesny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, amfiteatr z ławkami, gastronomia, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz 2 tory pumptrack  (w tym jeden dla małych dzieci). Jest to jedyny w Bielsku-Białej tor pumptrack dla najmłodszych. To specjalnie wyprofilowany, pagórkowaty tor przeznaczony do jazdy na rowerze praktycznie bez pedałowania. Obiekt znajduje się pomiędzy polem do minigolfa, a skateparkiem i przeznaczony jest zarówno dla najmłodszych rowerzystów, jak i dla dorosłych, został bowiem podzielony na dwie odrębne części. Jazda rowerem po takim torze polega głównie na balansowaniu ciałem. Wszystkie te zabiegi pozwalają lepiej obyć się z rowerem, rozwijają koordynację ruchową oraz zmysł równowagi. Tor rowerowy jest dostępny bezpłatnie przez cały rok w godzinach od 7.-00 do 22.00, za wyjątkiem okresów opadów atmosferycznych lub podczas organizacji zawodów. Na torze obowiązuje jazda w kasku oraz ochraniaczach na kolanach i łokciach. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z Toru Pumptrack tylko pod nadzorem osób dorosłych.
 • BULWARY STRACEŃSKIE
  Teren usytuowany wzdłuż ul. Górskiej prowadzącej do dzielnicy Straconka. Znakomite miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych. Znajduje się tam również plac zabaw.
 • LOTNISKO W ALEKSANDROWICACH
  Teren rekreacyjny wzdłuż lotniska sportowego. Popularne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe oraz jazdę na rolkach.

dziecko 08

TRASY WYCIECZEK PIESZYCH

 • NA KOZIĄ GÓRĘ   683 m. n.p.m.
  Z Cygańskiego Lasu – szlak zielony.
  Długość trasy: 6 km. Stopień trudności: łatwa. Czas marszu: 1 godz. 45 min.
 • NA DĘBOWIEC   686 m n.p.m.
  Z Cygańskiego Lasu – szlak czerwony Stopień trudności: łatwa. Czas marszu: 1 godz. 15 min.
  Z Olszówki Górnej – szlak zielony. Stopień trudności: bardzo łatwa. Czas marszu: 15 min.
 • NA BŁATNIĄ   917 m n.p.m.
  Z Wapienicy Górnej– szlak niebieski. Stopień trudności: łatwa. Czas marszu: 2 godz. 15 min.
 • NA SZYNDZIELNIĘ   1028 m n.p.m.
  Z Olszówki Górnej– szlak niebieski potem czerwony. Stopień trudności: łatwa. Czas przejścia – 1 godz. 35 min.
  Z Cygańskiego Lasu – szlak żółty. Stopień trudności: łatwa. Czas przejścia – 2 godz. 30 min.
 • NA KLIMCZOK   1117 m n.p.m.
  Z Cygańskiego Lasu – wiedzie przez Dębowiec, Szyndzielnię na Klimczok – szlak czerwony.
  Długość trasy: 11 km. Stopień trudności: trudna. Czas marszu: 3 godz.
  UWAGA: latem przy schronisku na Klimczoku funkcjonuje odkryty basen.

PARKI

 • PARK im. Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej – park miejski znajdujący się w centrum Bielska-Białej, pomiędzy ulicami J. Słowackiego, F. Chopina, Z. Lubertowicza i Piastowską. Głównym obiektem parku jest położony we wschodniej jego części (przy ul. Słowackiego) Dom Muzyki – siedziba Bielskiego Centrum Kultury. W północnej części parku znajduje się sztuczne lodowisko oraz Orlik 2012 składający się z boiska piłkarskiego o wymiarach 30×62 m, boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 20×30 m oraz bieżni lekkoatletycznej. W latach 1938-1939 w tym miejscu znajdowała się 40-metrowa wieża spadochronowa. Na terenie parku znajdują się dwie fontanny: w części środkowej oraz północno-wschodniej, pomiędzy Bielskim Centrum Kultury a ul. Piastowską. W Parku Słowackiego znajdują się również dwa dęby szypułkowe będące pomnikami przyrody a także duży plac zabaw dla najmłodszych. Park Włókniarzy w Bielsku-Białej – park miejski znajdujący się w centrum Bielska-Białej, pomiędzy ulicami Partyzantów, 1 Maja, Leszczyńską i rzeką Białą. W południowo-zachodniej części parku znajdują się korty tenisowe z pawilonem sportowym w formie pałacyku miejskiego powstałym w roku 1928. Sam park jest obszarem cennym przyrodniczo ze względu na, mające status pomników przyrody, aleje kasztanowców zwyczajnych i platanów klonolistnych. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw znajdującego się w cieniu drzew.

dziecko 07

IMPREZY CYKLICZNE

 • MAJ – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej
 • KWIECIEŃ / WRZESIEŃ – Rodzinny Rajd Rowerowy
 • MAJ / CZERWIEC – Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa, Kultury Ruchu i Ratownictwa Drogowego
 • LIPIEC / SIERPIEŃ – Festyn Rodzinny Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
 • SIERPIEŃ / WRZESIEŃ – Międzynarodowy Piknik Lotniczy
 • SIERPIEŃ / WRZESIEŃ – Dni Bielska-Białej
 • GRUDZIEŃ – Święta na Starówce

MIEJSKIE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ

Oferuje wypożyczenie audio-przewodnika z trasami wycieczek po mieście, m.in. opracowana jest trasa dla dzieci.

restauracje, kawiarnie w Bielsku-Bialej

RESTAURACJE I KAWIARNIE Z ATRAKCJAMI DLA DZIECI