Parkingi

Parkingi

strefaparkowania

STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

 • Na obszarze Strefy Płatnego Parkowania, opłata za postój pobierana jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku – od 8:00 do 17.00. Wszystkie informacje o parkingach i strefie parkowania znajdują się  na stronie http://mzd.bielsko.pl należy wybrać  kafelek Dział Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania. Po kliknięciu w duży niebieski prostokąt z symbolem „P” otworzy się podstrona z kolejnymi sześcioma przyciskami kierującymi do Strefy Płatnego Parkowania, Parkingów Wewnętrznych, działu Reklamacji, informacji o miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych, aktualności oraz działu z dokumentami do pobrania. Wszystko to jest również dostępne z górnego menu – zakładka SPP.
 • E-PŁATNOŚCI W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA W BIELSKU-BIAŁEJ – PARKOMAT W KOMÓRCE Płatności elektroniczne (e-płatności) stanowią wygodną oraz nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego zakupu biletów parkingowych. Dają możliwość kierowcy kupna biletu w sposób elastyczny – bez konieczności posiadania gotówki, jak również umożliwiają przedłużenie w dowolnym momencie opłaconego już postoju – bez dokonywania tych czynności na miejscu. Na obszarze Strefy Płatnego Parkowania w Bielsku-Białej istnieje możliwość dokonywania e-płatności za postój pojazdów w oparciu o trzy  aplikacje mobilne: mobiParking/SkyCash (firmy SkyCash Poland S.A.), moBILET (firmy Mobile Traffic Data Sp. z o.o.) oraz mPay. Aplikację mobiParking można pobrać ze strony http://m.skycash.com/, natomiast moBilet ze strony http://m.mobilet.pl/. Obie aplikacje dostępne są w sklepie z aplikacjami (Google Play oraz App Store). Dodatkowo SkyCash umożliwia zakup biletów komunikacji miejskiej MZK, jak również kolejowej (Koleje Śląskie).Podczas pierwszego uruchomienia konieczne jest przeprowadzenie krótkiej rejestracji, doładowanie konta dowolną kwotą i już możemy kupować bilety. Zachęcamy do częstego korzystania z tej formy płatności, jako praktycznego narzędzia dającego swobodę oraz mobilność.Szczegółowe informacje o korzystaniu z aplikacji mobilnych dostępne są na stronie: https://www.skycash.com/http://www.mobilet.pl/, oraz http://www.parkowaniebielsko.pl/

MIEJSKIE PARKINGI PŁATNE 

Poza strefą płatnego parkowania dostępne są również parkingi płatne (tzw. parkingi wewnętrzne) w następujących lokalizacjach:

–  Wielopoziomowy parking zlokalizowany obok Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przy ul. Juliusza Słowackiego 27.

Obiekt posiada 118 ogólnodostępnych miejsc postojowych. Zrealizowana tam modernizacja obejmowała m.in. wyposażenie parkingu w system monitoringu wizyjnego obejmujący 48 kamer CCTV. Zainstalowano tu również elektroniczny system poboru opłat składający się z – terminala wjazdowego i wyjazdowego, kasy oraz kamer odczytujących numery rejestracyjne pojazdów. Na wjeździe na parking zainstalowano także tablicę zmiennej treści informującą o dostępności wolnych miejscach postojowych. Na parkingu obok BCK opłaty za parkowanie będą mogły być wnoszone na kilka sposobów – w kasie parkingowej kartą płatniczą lub bilonem, ale też banknotami (kasa wydaje resztę). Płatności można będzie także dokonać przy wyjeździe w terminalu wyjazdowym (wyłącznie kartą płatniczą). Na parkingu, w godzinach od 7.00-16.00 będzie obowiązywać stawka 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę postoju. W pozostałych godzinach, czyli od 16.00-17.00 oraz w dni wolne od pracy będzie obowiązywać opłata stała, niezależna od czasu parkowania w wysokości 2 zł.

– ul. Pocztowa (wjazd na ul. Pocztową od centrum Cygańskiego Lasu,
brak dojazdu do tej ulicy od strony ul. Czołgistów)

– ul. Tadeusza Rychlińskiego (obok Stadionu Miejskiego),

– skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Ignacego Jana Paderewskiego,

– ul. Romana Dmowskiego,

– ul. Warszawska obok Dworca Głównego PKP,

– ul. Komorowicka  (przed Przychodnią Zdrowia),

– pl. Ratuszowy,

– przy łączniku ul. 11 Listopada i ul. ks. Stanisława Stojałowskiego

–  ul. W.  Broniewskiego

Na parkingu wyznaczonych jest 150 ogólnodostępnych miejsc postojowych, 10 stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz 5  stanowisk dla autobusów. Stawki, które będą tam obowiązywać dniach roboczych w godz. 8.00-16.00 to: za pierwsze trzy rozpoczęte godziny postoju – 1 zł, za każdą następną godzinę postoju – 2 zł. W pozostałych godzinach, czyli od 16.00 do 8.00 oraz dni wolne od pracy będzie obowiązywać opłata stała, niezależna od czasu parkowania w wysokości 2 zł. Należne opłaty trzeba będzie regulować w parkomacie. Docelowo na parkingu zostaną umieszczone dwa kolejne tego typu urządzenia. Parkomaty umożliwią dokonanie opłaty bilonem, kartą płatniczą lub przy pomocy systemu BLIK.

Szczegółowe informacje dotyczące opłat na wskazanych parkingach dostępne są na stronie internetowej  http://mzd.bielsko.pl w zakładce Dział Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania i dalej Parkingi Wewnętrzne.

UWAGA : Na parkingach wewnętrznych nie ma możliwości dokonywania opłat za postój przy użyciu aplikacji mobilnej.

PARKINGI BEZPŁATNE :

 • W centrum miasta można bezpłatnie zaparkować  w tygodniu od godziny 17.00 do godziny 8.00 rano dnia następnego w wyznaczonej strefie płatnego parkowania  oraz w soboty i niedziele.
 • NA PARKINGACH WEWNĘTRZYCH  obowiązuje  opłata stała niezależna od czasu parkowania  w wysokości 2 zł obowiązującej w dni robocze od 16:00 do 8:00 oraz w dni wolne (święta, soboty i niedziele).
 • ul. Górska (obok Bulwarów Straceńskich),
 •  ul. Jaworzańska (obok Szkoły Podstawowej nr 32),
 •  ul. Karbowa (obok Hali Widowiskowo-Sportowej BBOSiR).

 PARKINGI STRZEŻONE :

 • Dom Handlowy Klimczok ul. Cyniarska 11 tel. 730 900 011
 • Hotel Ibis ul. Żywiecka 93 tel. +48 33 819 91 99

PARKINGI DLA AUTOKARÓW:

 •  ul. Słowackiego przy Bielskim Centrum Kultury, buspas wyłącznie dla autokarów dowożących widzów do BCK i Teatru Lalek Banialuka
 • Galeria Sfera ul. Mostowa 5 , dwa miejsca parkingowe płatne, dostępne po wcześniejszym uzgodnieniu tel. +48 33 498 70 35
 • ul. Juliusza Słowackiego (skrzyżowanie z ulicą Henryka Sienkiewicza ), dostępne jedno miejsce parkingowe płatne od poniedziałku do piątku godzinach od 8.00 do 17.00, bezpłatne po godzinie 17.00 do 8.00 dnia następnego. Sobota i niedziela nieodpłatnie.
 • 5 miejsc postojowych dla autokarów przy ul. Broniewskiego  – stawka za postój w dniach roboczych w godz. 8.00-16.00 to: za pierwsze trzy rozpoczęte godziny postoju – 1 zł, za każdą następną godzinę postoju – 2 zł. W pozostałych godzinach, czyli od 16.00 do 8.00 oraz dni wolne od pracy będzie obowiązywać opłata stała, niezależna od czasu parkowania w wysokości 2 zł. Należne opłaty trzeba będzie regulować w parkomacie.

PRZYSTANKI WYSIADKOWE DLA AUTOKARÓW:

 • ul. Lipowa (skrzyżowanie z ulicą Warszawską ) dolna płyta dworca PKS wjazd na parking jest płatny, maksymalny czas postoju to 30 minut.
 • ul. Partyzantów, przystanek “plac Żwirki i Wigury”, w kierunku Szczyrku
 • ul. 3 Maja, przystanek “3 Maja dworzec”

PARKINGI PRZY KOLEI LINOWEJ SZYNDZIELNIA ORAZ PRZY OŚRODKU REKREACYJNO-NARCIARSKIM “DĘBOWIEC”:

Parkingi przeznaczone dla autokarów oraz samochodów osobowych:

 • Hala Widowiskowo-Sportowa BBOSiR, ul. Karbowa 26, tel. +48 33 811 01 55, parking bezpłatny całodobowy , około 22 minuty pieszo do kolei linowej Szyndzielnia.
 • Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski “Dębowiec”, ul. Karbowa 55, tel. +48 33 445 43 66, parking bezpłatny, około 24 minuty pieszo do kolei linowej Szyndzielnia.
 • ZIAD aleja Armii Krajowej 220, tel. +48 33 813 82 15, parking płatny całodobowy