Szlaki turystyczne piesze

TERENY REKREACYJNE I SPACEROWE:

DĘBOWIEC – jedna z najpopularniejszych “górek” spacerowych. Wejście na nią (z przystanku MZK) zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Na jednym ze stoków (wejście od strony parkingu) czynny jest suchy tor saneczkowy, podobny do istniejącego już toru na Czantorii. Na górze znajduje się kompleks sportowo – rekreacyjny (siłownia zewnętrzna, plac zabaw, park linowy) schronisko i doskonały punkt widokowy na Bielsko. W zimie ośrodek zamienia się w stok narciarski, gdzie funkcjonuje wyciąg kanapowy i orczykowy. Stąd biegną także dwa szlaki (czerwony i zielony) na Szyndzielnię. Na Dębowiec wiodą także dwie dłuższe trasy: szlak czerwony z Cygańskiego Lasu lub szlak niebieski z Kamienicy. Dojazd samochodem ulicą Partyzantów, później w prawo al. Gen. Andersa i w lewo ulicą Armii Krajowej aż do parkingu stąd pieszo ok.15 min., Dojazd autobusem: linia nr 8 (kierunek Szyndzielnia) lub 7.

WAPIENICA I DOLINA WAPIENICY – dolina jest jednym z najlepiej zachowanych fragmentów przyrody Beskidu Śląskiego.Niewątpliwie najcenniejszy pod względem przyrodniczo – krajobrazowym zakątek miasta. Są tam liczne ławeczki, stoły do tenisa stołowego i szachów oraz obszerny plac zabaw. Znajduję sie tam również sztuczny zbiornik wodny z zaporą im. Prezydenta Mościckiego. Od 1990 roku dolinę zajmuje Park Ekologiczny Wapienica, na terenie którego można obserwować wiele cennych gatunków roślin i zwierząt. Opisują je przydrożne tablice ustawione wzdłuż trasy. Stąd prowadzą także dwa szlaki turystyczne: żółty na Szyndzielnię i niebieski na Błatnią. Dojazd samochodem: ulicą Piastowską, później Cieszyńską aż do Wapienicy, tam w lewo ulicami: Jaworzańską, Zapora i Tartaczną (cały czas prosto), Dojazd autobusem: linia nr 16 do końca.

MIKUSZOWICE BŁONIA – pięknie zagospodarowany teren rekreacyjno – sportowy Bielska. Można pospacerować, pojeździć na rowerze, potem odpocząć na jednej z wielu ławek i posilić się w licznych punktach gastronomicznych. Dla dzieci Błonia to istny raj: nowoczesny plac zabaw i miasteczko rowerowe z wypożyczalnią rowerów. Dla przyjezdnych camping Ondraszek i Hotel na Błoniach. Obok hotelu przechodzi jedna z łagodniejszych tras wycieczkowych Bielska – szlak na Kozią Górę. Błonia to także miejsce wielu koncertów, festynów i imprez plenerowych, które obecnie odbywają się głównie na terenie Akademii Techniczno-Humanistycznej (kiedyś Politechniki). Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Bystrzańską (na Szczyrk), następnie w prawo pod górę ulicą Szeroką (przechodzącą w Czołgistów), aż do parkingu, Dojazd autobusem: linia nr 24 do końca, z ok. 10-minutowym podejściem, lub nr 10, 12, 57 (przystanek Bystrzańska-Bewelana) z ok. 20-minutowym podejściem, lub nr 1 do końca, następnie przez Cygański Las, lub ulicą Pocztową ok. 15 – 20 min.

CYGAŃSKI LAS – jest leśnym parkiem z szerokimi ścieżkami i nielicznymi ławkami. Rejon Cygańskiego Lasu to wręcz wymarzone miejsce rekreacyjne. Można wędrować pieszo, rowerem, uprawiać sporty (są tu korty tenisowe, niedaleko basen i klub sportowy, a także niewielki stok narciarsko-saneczkowy) lub po prostu odpocząć na łonie natury. Zaczynają się tu dwa szlaki turystyczne: żółty i zielony. Żółty prowadzi poprzez Przełęcz Kozią (przed którą można odbić w lewo na Kozią Górę) i Kołowrót na Szyndzielnię, natomiast zielony kieruje się na Błonia, by stamtąd wznieść się wzdłuż nieczynnego toru saneczkowego na Kozią Górę. Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Olszówka aż do budynku starej zajezdni tramwajowej (obecnie cukiernia), Dojazd autobusem: linia nr 1, 14 do końca.

STRACONKA – pod względem spacerowym w Straconce na uwagę zasługują: stary Kamieniołom (do przystanku MZK ul. Górska-Kościół, dalej pieszo ul. Małej Straconki), Bulwary Straceńskie i Przegibek. Idealne miejsce na spacer czy przejażdżkę rowerową. Znajduje się tam również nieduży plac zabaw. Dojazd samochodem: ulicą Żywiecką, później Górską, Dojazd autobusem: linia nr 11.

LOTNISKO W ALEKSANDROWICACH – teren rekreacyjny wzdłuż lotniska sportowego. Stąd wznoszone są szybowce i startują samoloty ze spadochroniarzami.Ulubione miejsce modelarzy lotniczych. Odkryty, wietrzny teren z pięknymi widokami na Bielsko i Szyndzielnię.Osobno wyznaczona trasa spacerowa, trasa dla rowerzystów oraz rolkowisko dla rolkarzy.W lecie czynny bar z ogródkiem i placykiem zabaw dla dzieci. Dojazd samochodem: ulicą Szarotki, później Lotniczą (brak wyznaczonych parkingów);Dojazd autobusem: linia nr 7, 10 (Cieszyńska) lub 1, 6 (Szarotki).

KAMIENICA – dzielnica Bielska-Białej, położona wzdłuż dopływu rzeki Białej – potoku Kamieniec, od którego zapożyczyła nazwę. Dojazd samochodem: ulicą Partyzantów, później Karpacką, Dojazd autobusem: linia nr 7 do końca